Obowiązek korekty VAT nie dotyczy części samochodowych
To, że przedsiębiorca wykorzystał część zamienną z własnego magazynu do naprawy pojazdu użytkowanego również w celach prywatnych, nie powoduje, iż utracił prawo do odliczenia 100 proc. podatku z tytuł jej nabycia.
Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. w wyroku z 24 sierpnia 2016 r. (III SA/Wa 1594/15).
Jeżeli podatnik zaczyna wykorzystywać samochód przeznaczony wyłącznie do celów działalności gospodarczej również do celów prywatnych (swoich lub pracowników), to powinien skorygować odliczenia VAT i obniżyć odliczony podatek ze 100 proc. do 50 proc. Zasada ta została wprost wskazana w art. 90b ustawy o VAT. Organy podatkowe utrzymywały, że tę zasadę powinno się stosować również do części i akcesoriów samochodowych oraz materiałów eksploatacyjnych (np. olejów). Zdaniem władz skarbowych, jeżeli podatnik, który handluje częściami samochodowymi lub prowadzi warsztat samochodowy, wykorzysta części z własnego magazynu do napraw własnych samochodów przeznaczonych do użytku mieszanego, to powinien obniżyć o połowę VAT odliczony z faktur dokumentujących zakup tych towarów. Stanowisko organów podatkowych zostało jednak zakwestionowane przez WSA w Warszawie.
Towary do dalszej odsprzedaży
Sprawa dotyczyła importera samochodów. Importer nabywał części i akcesoria samochodowe oraz materiały eksploatacyjne. Nabyte materiały traktował jako towary handlowe przeznaczone dla dalszej odsprzedaży warsztatom serwisowym oraz klientom detalicznym w jego autoryzowanym serwisie. Odliczał więc 100 proc. VAT...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta